Stres ve Öfke Yönetimi

Stres ve Öfke Yönetimi

Stres bizi zorlayan kısıtlayan ve engelleyen olayların ve durumların karşısında verdiğimiz tepkilerin tümüne verilen addır. Her birey kendini bazı zamanlarda sinirli ve stresli hissedebilir. Bu gibi durumlarda kalp atışları hızlanır, eller titreyebilir veya terleyebilir, kişi dikkatini toplayamayabilir. Bir tehdit veya sıkıntıyla karşılaşan birey, bu sıkıntıyla baş edemeyeceğini düşündüğü zaman strese girer ve bu da öfke durumunu meydana getirir. Bu durumun devamında eğer durumla başa çıkılamamışsa depresyona giden bir süreç başlayabilir. Bu sıkıntılar bütün hayatımızı baştan sona etkiler. Stres ve Öfke Yönetimi sağlayamadığımız zaman çevremizdeki insanlar bizden uzaklaşır. Daha da kötüsü bizler kendimizden uzaklaşırız. Bu sebeple iş işten geçmeden kendimiz için bir çözüm yolu bulmak gerekir. Hangi durumlarda kaygı yaşıyorum? Hangi zamanlar daha çok stres oluyorum gibi sorulara cevap bulmak bizim yararımıza olacaktır. Stres ve Öfke Yönetimi eğitimi ile stresle ve sinir haliyle nasıl başa çıkılabileceği konusunda dersler verilmektedir. Bu gibi durumlarda yapılması ve yapılmaması gerekenler öğretilerek size yardımcı olmaya çalışılır. Başarıya ulaşmak için öfke kontrolü esnasında öfkenin bastırılması veya saklanmasını değil, tanınmasını gerekir. Birey kendini bu duruma getiren etkenlerden kaçarak sonuca ulaşamayabilir. Nedenlerle yüzleşmek ve savaşmak her zaman daha etkili bir sonuç doğurur. Stres ve öfke yönetimi hakkında eğitim almak, bir iş ortamında veya sosyal çevrede bireylerin daha kontrollü olmalarını sağlayacaktır. Birey bundan sonra stres ve öfkeyle olay anında ve hızlı bir şekilde başa çıkabilecektir. Böylelikle ruh sağlığını koruyacak ve hayatında başarılı olacaktır.

Stres ve Stresle Başa Çıkma Yolları

Olayları değerlendirme şeklimizden davranışlarımızdan düşüncelerimizden oluşur. Stresle baş edebilmek ve var olan stresi minimize edebilmek için bireyin kendisinde strese yol açan nedenleri fark edip kontrol altına almasıdır.

Öfke

Normal herkes tarafından hissedilen vazgeçilemeyen kontrol edilmesi öğrenilebilen normal bir duygudur. Kontrol edilemediği durumlarda zarar verici ve saldırganlığa dönüşebilir.

Öfke Kontrolü

Öfkeyi doğru ifade etme becerisi kazanmaya öfke kontrolü denir. Öfke kontrol yöntemleri bilişsel duygusal davranışsal ve iletişim boyutlarını içerir.