Eskrim Lisansı Nasıl Alınır?

Eskrim Lisansı Nasıl Alınır?

Eskrim kılıç türevi silahlarla, iki kişi arasında yapılan saldırı ve savunma sporudur. Özel hazırlanmış kıyafetleri giyilir. Çeviklik, sürat, ani karar verme ve sinir sistemini geliştiren bir spordur. Ülkemizde genelde, kılıç spor olarak bilinir. 1896 yılından beri olimpiyat sporları arasında yer alır. Üç farklı dalı vardır. Bu dallar kullanılan silahlara göre ayrılır. Silahlarda kişilere yaralamayacak özelliktedir. Karşılaşmada puanlar, rakibin bazı bölgelerine dokunmakla alınır. Türkiye’de ilk eskrim hocası, Muallim Hüsnü Bey’dir. Muallim Hüsnü Bey, bu sporda ilk olarak üç genç yetiştirmiştir. Bu üç genç, Refik, Ömer Lütfi ve Fuat beylerdir. 2. Abdulhamid Han zamanında yıldız Sarayı’nda yapılan Eskrim müsabakalarında İtalyanlara karşı büyük zaferler kazanmışlardır. Abdülhamid Han, bu durumdan sonra Harp Okullarına eskrim dersi koymuştur. Günümüzde hala devam etmekte olan eskrim çalışmaları vardır. Eskrim İstanbul Belediyesi Konservatuvarı ve Devlet Konservatuarı’nda hala resmi ders olarak uygulanmaktadır. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


Eskrim Lisansı

Sporcu lisans işlemleri, Gençlik Spor il/ilçe müdürlüklerince yapılır. Bu lisansı ilk defa alacak olan Sporcular için, il/ilçe müdürlüklerinde gerekli evraklar;

 • Spor yapma ve yarışmalara katılım sorunu olmadığını gösteren sağlık raporu (Sporcu kendisi temin edecek)
 • 18 yaşından küçük olanlar için veli veya vasi yazılı izin belgeleri (Veli veya vasi İ/ilçe Müdürlüğünde imzalayacak)
 • Veli izin belgeleri E-Devlet üzerinden düzenlenebilir
 • Kulüp lisansları için sporcunun kulüple olan ilişkisini kanıtlayan belge (Kulüpten verilecek)
 • Ferdi lisans için, güncel olan 2 adet vesikalık fotoğraf ( Sporcu temin edecek )
 • Kulüp lisansı için 3 adet güncel olan vesikalık fotoğraf ( Sporcu temin edecek )
 • Sporcuların lisans işlemleri ile ilçe müdürlüklerinden yapıldıktan sonra federasyon müsabaka otomasyon sistemine de kayıt olmaları gerekmektedir.
 • Başvurular federasyon otomasyon sisteminden kulüp yetkilisi ya da il temsilcileri tarafından yapılır.
 • Sporcular federasyon otomasyon sistemine üye olarak eklenir.
 • Lisans yaptıran Sporcular üye olduktan sonra sporcu takip kart ücreti olarak 75 TL’yi otomasyon sisteminden ya da banka aracılığıyla öder.
 • Online olarak TEF online ödeme portalından yapılarsa sisteme otomatik olarak düşer.
 • Banka üzerinden gönderim sağlandıysa, kulüp yetkilisi veya il temsilcileri tarafından dekontu federasyon otomasyon sistemine eklemeleri gerekir.

Eskrim Lisansı ve Başvurusu


Başvuru tamamlandıktan sonra onay bekleyen kısmına düşecek, evraklar tam ve doğru ise onay verilecektir. Evrakların doğruluğunun da bir sorun varsa veya eksik olması durumunda onay verilemeyecek eksik evrakların tamamlanması için tekrardan başvuru kısmına yönlendirileceklerdir. Üye bilgileri, dekont ve sporcunun fotoğrafı olmazsa başvuru yapılamaz. Ancak bu evraklar tamamlandıktan sonra başvuru butonu aktif olacaktır ve başvuru yapabileceklerdir.