Etik Hacker Nasıl Olunur?

Etik Hacker Nasıl Olunur?

Günümüzde en çok merak edilen mesleklerin başında hackerlık gelmektedir, sosyal medya ve filmler üzerinden efsanevi bir şekilde bizlere yansıtılan hackerlık esasında ciddi bir eğitim süreci ile devamlı olarak kendini geliştirmeyi gerektirmektedir. Kendinizi siber güvenlik sektöründe geliştirmek için ‘nasıl hacker olurum?’ sorusunun cevabını arıyorsanız bunun yanıtı hacker eğitiminde gizlidir. Hacker olmak, üst düzey programlama dilleri ve ağ sistemlerine hakimiyet sağlayıp, uzmanlaşacağınız eğitim süreçlerinden geçmektedir. Etik hacker ya da beyaz şapkalı hacker, belli şirket veya kuruluşların siber güvenliklerini sağlayan kişidir. Siber güvenlik ağındaki mevcut eksiklikleri bularak kapatır ve dışarıdan gelen saldırılara karşı veri tabanını korur. Beyaz şapkalı hacker olabilmek için profesyonel eğitim veren kurumlardan onaylı sertifika alarak, üst düzey teknolojik konularda uzmanlaşmalısınız. Hacker olabilmek için:

  • Programlama
  • Veri tabanları
  • İletişim sistemleri
  • Networking gibi konularda hacker eğitimi almanız gerekmektedir.

Beyaz Şapkalı Hacker Nedir?

Beyaz şapkalı hacker terimi, bilişim suçları işleyen hackerlar ile siber güvenliği sağlayan uzman kişileri ayırmak için kullanılır. Siber güvenliği sağlayan etik hackerlar, kötü niyetli siber korsanlar ile aynı bilgi ve beceriye sahip kişiler olup, kötü niyetli hackerların kullandıkları yazılımları ve yöntemleri tanırlar. Etik hacker mesleğine sahip olmak isteyen kişiler ciddi eğitim süreçlerinden geçmektedirler. Etik hackerların genel amacı;

  • Siber savunma amaçlı danışmanlık
  • Şirket ya da belli yapılara yapılan siber saldırıları engellemek
  • Yapılan siber saldırıları en az zararla durdurmaktır

Etik hacker olmak için kişiler, gerekli bilgilerde uzmanlık sağlandıktan sonra saldırı ağırlıklı eğitim süreçlerine tabi tutulur. Böylece saldırganların uyguladığı yöntem ve teknikleri bilmekle birlikte bu saldırılara karşı alabileceği önlemleri, siber saldırı anında neler yapacağını öğrenir. Kendinizi siber güvenlik sektöründe geliştirmek istiyorsanız internet sayfaları üzerindeki ilgili online firmalar ile profesyonel hacker eğitimi alabilirsiniz.