Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

Bazı insanlar doğuştan bembeyaz dişlere sahip olurken bazıları ise daha sarıya yatkın renklere sahip olurlar.

Güzel bir gülüşün ilk şartı bembeyaz dişlere sahip olmaktır. Ancak çay, kahve ve sigara kullanımı ya da kullanılan ilaçlar gibi dış etkenlerle birlikte zamanla dişler sararır. Çarpıcı bir gülümseme için parıldayan bembeyaz dişler sahip olmalısınız. Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta ise her insanın kendine özgü bir diş rengi olduğudur. Kendi doğal renginizden çok fazla beyaz dişler sizi doğallıktan uzaklaştıracaktır. Bu yüzden asıl amaç sararan dişlerinizi kendi doğal rengine geri döndürmek olmalıdır. Bunun için doğal evde diş beyazlatma yöntemleri ile artık sararan dişlerinize mahkum değilsiniz. Evde kendi başınıza beyazlatma uygulamasına girişmeden önce bir diş doktoruna görünmenizde fayda var. Çürüyen dişler ya da farklı sağlık sorunlarını giderdikten sonra evde uygulanabilecek beyazlatma yöntemlerine geçebilirsiniz. Peki, evdeki malzemelerle dişler nasıl beyazlatılır? İşte birkaç pratik yöntem..

Herkesin evinde bulunan ve besin kaynağı olarak da oldukça faydalı olan meyveler arasında yer alan muz diş beyazlatma konusunda da harikalar yaratıyor.

Muzun kabuğunda potasyum ve magnezyum gibi mineraller bulunduğundan dişler için oldukça yararlıdır. Diş minesi tarafından emilen bu mineraller zamanla beyazlatıcı bir görünüm yaratır. Yediğiniz muzun kabuklarını atmadan dişlerinize hafif hareketlerle sürdükten sonra birkaç dakika sonra dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Her gün yapabileceğiniz bu basit uygulama ile iki hafta sonunda istediğiniz beyazlığa ulaşabilirsiniz. Yine evinizde rahatlıkla bulabileceğiniz bir ürün olan karbonat da diş konusunda oldukça yararlı. Anti bakteriyel özelliklere sahip olan karbonatı nemli diş fırçanıza dökerek dişlerinizi fırçalarsanız zamanla dişlerinizin beyazladığına şahit olabilirsiniz. Diş etindeki kanamalara ve plak oluşumuna son derece etkili olan çileği karbonatla karıştırarak dişlerinize sürebilirsiniz. Ancak ezilmiş çilek ve karbonat karışımını sık uygularsanız dişlerinize zarar verebilirsiniz. Ayda bir kere uygulayacağınız bu yöntem ile diş sağlığınızı koruyabilirsiniz. Saçları sarartmakta kullanılan oksijenli su diş beyazlatma yöntemleri arasında da yer alıyor. Yine karbonatla karıştıracağınız oksijenli suyu macun kıvamına getirdikten sonra diş fırçanızla birlikte dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Yine belirli aralıklarla kullanmanız gereken bu karışım çok fazla uygulandığı takdirde diş minesine zarar verebilir. Doğal malzemelerle yapılan beyazlatma yöntemlerine ek olarak diş beyazlığı korumak ve dişlerinizi güçlendirmek için bazı besinleri de düzenli olarak tüketmenizde fayda var. En önemlileri arasında yer alan kalsiyum zengini süt diş eti hastalıklarına karşı oldukça etkilidir. Sağlıklı bir meyve olan elma da ısırarak yendiği takdirde dişlerinizi temizlemesinin yanı sıra diş etlerinize güçlendirici etki yapar. Ada çayı da içmenin yanı sıra dişlerinizi fırçalamak ya da gargara yapmak için oldukça önem taşıyan bir besindir. Tüm bu bakımların yanı sıra diş sağlığınız için düzenli olarak diş ipi kullanmanızda da fayda var. Diş aralarında sıkışan yiyecek artıklarını yok etmek için birebir olan diş ipi diş çürüklerini önlemeye yarar.