Otomobil Motorları için Şanzıman Yağları

Otomobil Motorları için Şanzıman Yağları

Otomobil motorlarının sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için ihtiyaç duyduğu verimliliği sağlayan şanzıman yağları, motorun ömrünü uzatırken diğer yandan verimlilik artışı sağlar. Motoru ısınmaya ve aşınmaya karşı koruyan ve ömrünü uzatan sağlar, şanzımanların da en iyi şekilde korunmasını sağlar. Beklenmeyen ve pahalıya mal olan zararların önlenmesine yardımcı olan şanzıman yağları, uygun fiyatlarla online mağazalardan satın alınabilir. Aşınmaya ve korozyona karşı direnç oluşturan yağlar, her türlü otomobil için verimlilik arz eder.

Şanzıman Yağlarının Motorlara Sağladığı Katkılar

Laboratuvar ortamında geliştirilen nitelikli şanzıman yağları aracın ömrünü uzatır. Hız değiştirme kutusu işlevi gören şanzımanın içindeki dişliler sürekli olarak hareket ederek tekerleklere mesaj iletir. Şanzıman yağları; bu hareketlerin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır. Şanzıman sistemi içinde bulunan parçaların kırılması, aşınması ve zarar görmesini engelleyen yağlar otomatik araçlarda kullanıcı tarafından değiştirilir. Manuel araçlarda servis tarafından değiştirilen yağlar online mağazalardan temin edilebilir. Aracı otomatik olan kişiler kendi başlarına şanzıman yağlarını değiştirebilir, peki ama nasıl?

Otomatik Araçlarda Şanzıman Yağı Değişimi

Otomatik araçlarda şanzıman yağı değişimi için öncelikli otomobilinizin kaputunu açmalısınız. Ardından kırmızı renkli şanzıman yağı çubuğunu bulmalısınız. Bu çubuk, genellikle kağudun görünür bir yerindedir. Çubuğu çıkararak temiz bir mendil veya bezle silmelisiniz. Temizlediğiniz çubuğu tekrar çıkardığınız alana takaran 5 saniye boyunca beklemeli, ardından çubuğu çıkararak kontrol etmelisiniz. Aracınızın yağa ihtiyacı olup olmadığını öğrenmek için çubuktaki çizelgeyi takip edebilirsiniz. Çubuğun sadece uç bölümünde yağ varsa bu, ekleme yapmanız gerektiği anlamına gelir. Yağ markası seçiminde aracınızın kullanım kılavuzunda önerilen markayı tercih etmeniz, motorun çok daha sağlıklı bir şekilde işlev görmesine yardımcı olacaktır. Yağ tercihi yapmadan önce güvendiğiniz servislere de danışabilirsiniz.