Satılık Arsa Arayanlara Tavsiyeler

Satılık Arsa Arayanlara Tavsiyeler

Satılık Arsa almaya karar vermeden önce detaylı bir araştırma yapmak gerekir. Yapacağınız araştırma sonucunda almak istediğiniz arsanın niteliklerini öğrenebilirsiniz. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.

Satılık Arsa Alırken Dikkat Edilecek 5 Husus

Arsa üzerinde imar hakkı olan bir toprak parçasıdır. Tarladan farklı olarak üzerine inşaat yapabilirsiniz. Bu nedenle satılık arsa ararken ilk olarak bakacağımız husus arsanın imar planı içinde olmasıdır. Bir satılık arsa bulduğunuz da bu arsanın yer aldığı konum oldukça önemlidir. Şehre olan uzaklığı, satın alınacak arazinin yolunun olup, olmaması arsanızın değerini önemli ölçüde etkilemektedir. İmarı olan bir arsa aldığınızda bu arsanın sadece size ait olması yani herhangi başka bir hissedarı olmaması da sizin açınızdan önem teşkil edecektir. Aldığınız arsanın değerinin artmasını isterseniz ,alacağınız satılık arsanın m2 cinsinden büyüklüğüne dikkat etmelisiniz. Arsaların kaç metrekare olduğu arsanın değerini doğru orantıda etkileyecektir.

Satılık Arsa Satış İşlemleri Nasıl Yapılır?

Satılık arsayı almak istediğinizde ,arsanın sahibi olan kişi (satıcı) yeni alacak olan kişiye (alıcı) arsanın tapusunu devreder. Satış işlemi tapu müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. İlk olarak tapu müdürlüğünden randevu almanız gerekmektedir. Randevu işlemini e-randevu sistemi üzerinden veya Alo 181 hattından yapabilirsiniz. Satılık arsayı satın alacağınız kişi veya gayrimenkul şirketinin yetkili olan kişisi ile birlikte gerekli evrakları yanınıza alarak randevunuza gitmelisiniz. Satılık arsa satış işlemlerinin tamamlanabilmesi için tapu devir harcı ve döner sermaye harçlarının ilgili kurumlara yatırılması gereklidir. Satış İşlemleri sırasında satıcının; tapu aslı ve fotokopisi,1 adet resim, kimlik ,1 adet fotokopisi, belediyeden borcu yoktur yazısı ve kendi yerini satmıyorsa vekaletname gibi evrakları yanında bulundurmalıdır. Satılık arsayı alacak kişi ;kimlik belgesi ve 1 adet fotokopisi ,2 adet resim, satılık arsayı kendi adına almayacaksa alacağı kişi adına vekaletname bulundurması gerekmektedir.