Fiber Sonlandırma

Fiber Sonlandırma

Fiber Sonlandırma Neden Önemlidir?

Fiber sonlandırma; çok ince şekildeki fiber kablolar yüksek teknolojiden yararlanılarak birbirine eklenir. Bu fiber teller, saç telinden dahi çok incedir. Fiber sonlandırma popüler bir işlem haline gelmiştir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte fiber sonlandırma işlemleri kolayca gerçekleşmektedir. Tekniğe dayalı işlemlerden oluşmaktadır. Bundan dolayı fiber sonlandırma işlemlerini yapacak kişilerin uzman olması gerekiyor. Fiber sonlandırma işlemi özel kutu içinde gerçekleşir. https://www.quicklyserv.com/fiber-sonlandirma/ adresine tıklayarak fiber sonlandırma işlemleriyle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Fiber Sonlandırma Nasıl Yapılır?

Fiber sonlandırma işlemleri, hassasiyete dayalıdır. Sinyal kayıplarını minimuma indirme noktasında önemli görev üstlenmişlerdir. Uzman bir kişi tarafından yapılması gereken işlemlerdir. Fiber sonlandırma işleminin bitmesinin ardından mutlaka ölçüm yapılır. Bu ölçüm, fiber optik sinyaldir. Ölçüm esnasında sinyal kaybı yaşanan yerler çok net görüntülenir. Sinyal kaybını ortadan kaldırmak ve minimuma indirmek bakımından önemli bir işlem olduğunu söyleyebiliriz. Birçok alanda yapılabilen bir uygulamadır. İletişimle ilgili faaliyet gösteren işletmeler için önemli bir işlem olduğunu söyleyebiliriz. Birçok sebepten dolayı fiber sonlandırma işlemi yapılması gerekebilir. Fiber optik yapılar, kıtalar arası alanlarda da yapılabiliyor.

Fiber sonlandırma işlemi için öncelikle bazı malzemelerin temin edilmesi gerekiyor. Bu malzemeleri şöyle sıralayabiliriz;

  • Fiber optik kablo soyucu,
  • OTDR test cihazı,
  • Fiber optik kesici,
  • Fiber ek cihazı,
  • Fiber optik core sıyırıcı,

Fiber sonlandırma işlemi için ilk olarak fiber kabloların çekilmesi gerekiyor. Fiber kablolar çok uzun mesafelere kadar gidebilir. Bunun için tek parça veya kanal şeklinde kablolar oluşturulabilir. Daha sonra fiber sonlandırma işlemine geçilir. İki fiber uçla fiber ek cihazın birbirine entegre edilmesi sonucunda entegre işlemi gerçekleşmiş olur. Bir kutu içine hem fiber optik sonlandırma cihazı hem de fiber sonlandırıcılar ve fiberdeki bütün uçlar koyulur.