Süreç Yönetiminin İlkeleri

Süreç Yönetiminin İlkeleri

Firmaların müşterilerin istek ve beklentilerini karşılamak ve kendilerini geliştirmek adına ihtiyaç duydukları faaliyetlere süreç yönetimi adı verilmektedir. Firmaların örgüt yapılarından hiyerarşilerine, uyguladıkları politikalardan kendilerini geliştirme hızlarına kadar pek çok kavram bu tanımın içinde yer almaktadır. https://www.g-gsoft.com.tr/tr/2018/07/27/surec-yonetim-sistemine-neden-gerek-var/ adresi üzerinden firmamız ile iletişime geçerek bu süreçte yanınızda olmamızı talep edebilirsiniz. Firmaların bu yönetim stilini uygulaması için gerekli olan prensipler söz konusudur.

Prensipler;

 İnsanoğlu, bu gelişim süreci içinde adeta denizdeki bir damla gibidir. Yani bir bütünün bir parçasıdır, ancak bir bütün oluşturduğu zaman kıymetlidir. Süreçlerin bir türlü iyileştirilememesi durumunda tek başına uğraşmak sonucu değiştirmeyecektir.

 Süreç kavramı yönetimle de yakından ilgilidir. Olumsuz giden bir şeyler varsa, bunları değiştirecek olanlar sorumluluk sahibi olan kişilerdir. Şayet bu kişiler gelişim ve değişime açık olmaz da süreci değiştirmeye uğraşmazsa, süreç kendi kendine iyileşmeyecek ve aynı işleyiş devam edecektir.

 Süreçler, tek bir yol üzerinden değerlendirilmelidir. Alanı çok geniş olan süreçler yönetilemeyeceği için kötü sonuçlar elde edilebilmektedir.

 Sonuçların değiştirilmesi imkansız değildir. Ancak bunun için çalışmalar yapmak gerekir. Gidilen yol yanlışsa, belki de yol doğrudur, fakat gidiş stiliniz yanlıştır. Bu sebeple süreci iyileştirmek adına öncelikle işleyişin değiştirilmesi gerektiği esas alınmalıdır. Bu sebeple ilkeleri dikkate alarak süreç yönetimi içinde olmak gerekir. Gelişme ve değişme sağlanabilmesi için öncelikle sebepler araştırılmalıdır.