ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi

Kuruluşlar İçin Telafisi Zor Bir Kayıp: Enerji

Kuruluşlar için zaman gibi kaybında telafisi mümkün olmayan en önemli etkenden sonra, ikinci önemli etken olarak enerji konusu gelir. Enerji, her ne kadar telafisi mümkün olabilse de belirli noktadan sonra kuruluşlar için kaybı söz konusu olduğunda telafisi güç olan bir unsurdur. Enerji yönetiminin yapılabilmesi için ISO 9001 Belgesi ile kalitesini ispatlamış olan kuruluşlar ISO 50001 ile beraber Enerji Yönetim Sistemi Standardına kavuşabilirler.

Enerji Yönetim Sistemi Sahibi Olmanın Faydası Nedir

Faaliyetlerini enerji kullanarak gerçekleştiren tüm kuruluşların sahip olabileceği bu belge ile enerji tüketimi ortaya konulan projelerin uygulanması esnasında azaltılabilir. Bu azaltmanın doğrudan etkisi ürünlerin ekonomik düzeylere çekilerek kar marjlarının yükseltilebilmesi iken, dolaylı yollardan kuruluşun cihaz ve ekipmanlarının performans artışı anlamında olumlu katkı sağlanması ile beraber cihazların ömrü de uzatılmış olunur. Bu da yine dolaylı yolda sürdürülebilirlik maliyeti açısından olumlu etki eder.

Enerji Yönetim Sistemine Ne Kadar Sürede Sahip Olunabilir

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemini kurmaya karar veren kuruluşlar, bu kararlarından itibaren 6 ay içerisinde gerekli standartlara ulaşarak belge sahibi olabilirler. Bu süre kaba bir tahmin olmakla birlikte kuruluşun büyüklüğüne bağlı olarak azalma ya da artma durumu ortaya çıkabilir. Enerji ile ilgili konularda belge sahibi olmak için ya da gerekli sürenin hesaplanması için danışmanlık hizmeti veren firmalardan yardım alınabilir.