Din Nedir?

Din Nedir?

İslam Dini

Din Allah ın gönderdiği emir ve yasaklardan ibarettir. Allah tarafından peygamber aracılığı ile insanlara gönderilen bir ilahidir. Dini gönderen Allah tır, muhatabı ise insanlar ve cinlerdir. Dinin amacı doğru ve yanlışı, iyi ve kötüyü bildirmektedir. Dini bilgi konusunda merak edilen her şeyi ilgili platformdan detaylı olarak alabilirsiniz. Daha çok dini bilgi için linkine tıklayabilirsiniz. İlk insan Hz. Âdem ( a.s.) dir aynı zamanda da ilk peygamberdir. İnsanlığın da ilk dini Hak dindir. Hz. Âdem den peygamberimiz olan Hz. Muhammed e kadar gelen bütün peygamberler insanlara Allah a nasıl ibadet edeceklerini göstermişlerdi. Son peygamber olan Hz. Muhammed den önceki peygamberlerin dini hükümler ve iman esasları zaman geçtikçe bozulmaya başlamıştı yani insanlar karanlık içinde kalmıştı. Bu durumu kurtarmak için Yüce Allah son peygamber olan Hz. Muhammed (s.a.s) ve son olan dini İslam ı göndermiştir. Tüm dini bilgi haberlerini ve açıklamaları için Mirathaberden yararlanabilirsiniz.

İslam Dinin Önemi

Yüce Allah maddi ve manevi yönden her türlü nimetleri insanlara sunmuştur. İnsanında yaratanı tanıması ve onun ibadetlerini yerine getirmesini istemiştir ve ona nasıl iman, ibadet etmenin yollarını gösteren dinler indirmişti son olarak ise İslam dinini göndermiştir. Din inanmak ve yaşamaktır insanları mutlu etmeyi hedefler. Din toplumda için çıkan tartışmalar ve anlaşmazlıkları önlemiştir

İslam Dini nin Özellikleri
İslam dini son dindir ve Hz. Muhammed tarafından tebliğ edilmiştir. İslam dininden başka din gelmeyecektir hükmü ise kıyamet gününe kadar devam edilecektir.

 İslam tevhit dinidir ve evrenseldir. Dinimiz bizim barışa yönelmemizi ister.

 Dünya ve ahret dinidir.

 Fıtrat dinidir

 Toplumsal yaşamı düzenler. Emir ve yasaklar vardır.

 Allah ile kul arasındaki bağı güçlendirir.