Hangi Çorbalar Zayıflatır?

 Hangi Çorbalar Zayıflatır?

Akşam yemeklerinden önce içilen çorbanın doyurucu etkisini biliyoruz. Eğer öğle yemeği yiyor iseniz yemeğe başlamadan önce mutlaka çorba ile başlamalısınız. İçeceğiniz çorba az yemek yemenizi sağlayacaktır. Tabi bir de çorba içerken zayıflama etkisi olursa çok daha iyi olacaktır. Zayıflama etkisi olan çorba var mıdır? Elbette vardır. Hatta sadece çorba yenilerek yapılan diyet listeleri mevcuttur. Hem duyurucu hem kalorisiz olan çorbalar ile kısa zamanda forma girebilirsiniz.

Çorba Seçiminde Neye Dikkat Edilmesi Gerekir?

Lahana Çorbası

Bir zamanlar en çok araştırılan ve uygulanan lahana çorbası ile zayıflama olmuştur. Özellikle kısa sürede kilo vermek isteyen kişilerin uyguladığı bu diyet ile fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Bol şifalı lahana çorbası güçlü bir yağ yakıcıdır. Çorbanın içerisinde bulunan soğan, maydanoz, biber ve havuç da kilo vermeyi hızlandıran besinler arasındadır. Lahana çorbası diyetinde çorba dışında yemek tüketimi yoktur. Gün içerisinde istenilen miktarda içilebilir. Bu diyeti bir hafta uygulamalısınız. Tekrar denemek isterseniz 15 gün ara vermeniz gerekmektedir.

Soğan Çorbası

Kokusu nedeniyle kulağa pek hoş gelmese de tadı kötü olmayan bir çorbadır. Eğer kısa süreli bir detoks uygulamak istiyorsanız soğan çorbası tam size göre. Soğan çorbası çok iyi bir ödem söktürücüdür. Şişkinlik ve hazımsızlık sorununuz var ise kısa sürede çözülecektir. Soğanın yağ yakım özelliği çok olduğundan uzun süre yapılması tavsiye edilmemektedir. Genellikle üç günlük program ile kullanılmaktadır. Daha uzun bir süre yapılması tavsiye edilmemektedir.

Brokoli Çorbası

Tadından dolayı pek sevilmeyen brokolinin besin kaynağı olduğunu biliyor musunuz? Kalorisi çok düşük olan brokoli yoğun lifli yapıya sahiptir. Lifli olmasından dolayı da tok tutma süresi oldukça uzundur. Eğer kısa sürede kilo vermek istiyorsanız her öğün brokoli çorbası tüketebilirsiniz. Yağsız yoğurt tüketmenizde sakınca bulunmamaktadır. Çorba ile yapılan diyetleri uzun süre yapmamalısınız. Bir haftalık aralıklarla uygulayabileceğiniz diyetlerdir.

Kereviz Çorbası

Neredeyse kalorisi yok denecek kadar az olan kereviz muazzam bir sebzedir. Bir sap kereviz de 18 kalori bulunmaktadır. Kereviz için gençlik iksiri denmektedir. İçerisinde bol miktarda vitamin ve esans yağlar bulunmaktadır. Faydalarının yanında kilo vermek için harika bir besindir. Özellikle kereviz çorbası tüketerek bir haftada 6 kilo verilebildiği söylenmektedir. Çorba diyetlerinin zor kısmı sürekli aynı yiyeceği yemektir. Bu yüzden kısa süreli olması sizler için daha iyi olmaktadır.

Sakız Kabağı Çorbası

Yunanistan bölgesine has olan sakız kabağı çorbası ülkemizde özellikle Ege bölgesinde oldukça yaygındır. Belirli aylarda bulunan kabak çorbası ile zayıflamak mümkün. Kalorisi oldukça azdır. Lifli yapısından ötürü uzun süre tokluk hissi verir. Yeşillikler, soğan ve sarımsak eklenerek yapılan sakız kabağı çorbasının tadı da çok güzeldir. Bir tabak kabak çorbasının kalorisi sadece 100’dür. Diğer çorba diyetleri gibi uzun süre devam edilmemelidir. Birer hafta ara ile uygulanması en sağlıklısı olacaktır.