Part Time Ne İş Yapabilirim?

Part Time Ne İş Yapabilirim?

Part time ne iş yapabilirim diyen pek çok öğrenci ya da vaktini daha iyi değerlendirmek isteyen insan, maalesef bazen kararsızlıklarından dolayı kendisi için en doğru çözümü bulamayabiliyor. Yarı zamanlı işler olarak da Türkçemize kazandırılan bu işleri bulmak, hangisine gireceğimize karar vermek ve fena olmayan gelirler elde etmek de aslında sandığınız kadar zor değil. Sizler için part time iş bulmanın inceliklerinden biraz bahsetmeye karar verdik. Ana başlıklarımızla dilerseniz hemen devam edelim.

Hangi İşlere Kabiliyetiniz Olduğunu Düşünün

Herkesin garsonluğa yatkın olması gerekmiyor veya herkes turistlere yön gösterebilecek liderliğe de sahip olmayabilir. Bu nedenle ilk olarak hangi işleri yapabileceğinize inancınız olduğunu bir düşünmelisiniz. Özellikle öğrencilerin çalışabilecekleri çok sayıda part time iş mevcut ve bu nedenle para kazanmak yerine öncelikle yeteneklerinizi nasıl değerlendirebileceğinizi düşünürseniz, daha sağlıklı sonuçlara ulaşmanız mümkün olacaktır.

Kariyer Sitelerini Bir Kenara Koyun

Kariyer sitelerinde tam zamanlı iş bulmak oldukça kolaydır ancak istisnalar haricinde güzel yarı zamanlı işler bulmak pek de mümkün değildir. Ayrıca bulduğunuz işlerin yakınlarınızda olmama ihtimali de çok yüksek. Part time gelirinizin de çok yüksek olmayacağını düşünürsek, bir de yol parası vererek parayı çarçur etmek mantıklı olmuyor. Dolayısıyla ilk hedefiniz yakınlarınızdaki bir iş olmalı. Bunun için eşinize dostunuza bildikleri yarı zamanlı işlere dair sorular sorabilir yahut rastgele çevredeki iş yerlerine giderek böyle bir çalışan arayıp aramadıklarını sorabilirsiniz. Restoranlar, butik satış dükkanları, küçük marketler gibi yerler genellikle yarı zamanlı çalışanlar arıyor olurlar ve evinizin hemen dibindeki bu yerlere giderek çalışmak sizin için de çok kolay hale gelir.

İnternetin İmkanlarından Faydalanın

Eğer yazı yazma kabiliyetiniz varsa yahut internet üzerinden SPSS hesaplama gibi herkesin yapamadığı işler yapabiliyorsanız, internetin imkanlarını ziyadesiyle kullanabilirsiniz. Bu konuda sınır genellikle sizin yetenekleriniz oluyor ve tek yapmanız gereken çeşitli forumlarda, web sitelerinde internet üzerinden yapılacak işleri listeleyenleri tespit etmek.

İş Değiştirmekten Çekinmeyin

Tam zamanlı işlerde çalışanlar genellikle sık iş değiştirmekten kaçınırlar ancak part time çalışanlar için bu sorun o kadar da büyük bir sıkıntı oluşturmuyor. Zaten şirketlerin çok kritik elemanları olmadığınız için varlığınızın olup olmaması işleri o kadar da etkilemeyecektir. Bunun yanında öğrencilik dönemindeki işlerinizi tek bir başlık altında CV’ye özet olarak ekleyebilir, böylelikle neden ayrıldın, neden çıktın gibi soruların da önünü alabilirsiniz.