Sukulent Yetiştirirken Dikkat Edilenler

Sukulent Yetiştirirken Dikkat Edilenler

Son zamanlarda ofis ve evleri süsleyen, birçok farklı çeşidi bulunan sukulent bitkilerinin bakımı da oldukça kolay olduğu için çokça kişi tarafından tercih edilmeye başlanmıştır. Bakımı çok kolay olsa da, sukulent yetiştirirken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır. Şimdi bu püf noktalara bir göz atalım.

Sukulent Yetiştirirken Dikkat Etmeniz Gereken 6 Püf Nokta

  • Toprağı kurumadıkça su vermeyin: Sukulentler fazla su isteyen bitkilerden değildir. Bu sebepten dolayı toprağı kurumadıkça su vermemeniz gerekmektedir. Bu durum bazen 2-3 günken bazen 1 hafta sürebilir. Sularken de fazla suya boğmayın, çünkü bu bitkiler genel olarak Afrika kökenli bitki olduklarından dolayı suyu çok sevmezler.
  • Sukulentleriniz için evin güney kısmını tercih edin: Sukulentler genel olarak soğuğu sevmezler. Bu sebepten dolayı sukulentlerinizi evinizin güney kısmına koymanız tavsiye edilir. Çünkü güney tarafı kuzeye nazaran daha çok gün ışığı alarak daha sıcak olmaktadır.
  • Güneş ışığına dikkat: Bazı sukulent çeşitleri direkt olarak güneş ışığı almak isterken, bazıları ise sadece gün ışığından yararlanmak ister. Fakat sukulentlerin hiçbirisi gölge yer istemezler. Bundan dolayı sukulent yetiştirirken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise bitkilerinizin mutlaka gün içerisinde gün ışığından yararlanabilecekleri bir yerde muhafaza etmeniz gerekmektedir.
  • Kalorifer ve sobaya yakın olmamalı: Bir diğer önemli nokta ise, sukulentlerinizi kalorifer ve sobaya yakın bir noktaya yerleştirmemelisiniz. Yoksa kışın kalorifer ya da sobanın aşırı sıcağından dolayı bitkileriniz solup gidecektir.
  • Cereyana dikkat: Bitkileriniz mutlaka cereyan almayan bir noktada yetiştirilmesi gerekmektedir. Çünkü bu çiçekler genel olarak ufak ve hassas oldukları için cereyandan olumsuz etkileneceklerdir.
  • Toprak seçimi: Sukulentleriniz için toprak karışımı yaparken toprağın üst taraflarında hafif, gözenekli bir toprak kullanmak iyi bir seçenek olacaktır. Ağır bahçe toprakları bu tür saksı çiçekleri için uygun olmayacaktır. Piyasada satılmakta olan kaktüs ve sukulent topraklarını tercih etmeniz iyi olacaktır.

Sonuç olarak, sukulent yetiştirirken dikkat edilmesi gereken püf noktalar oldukça basit ve bitkileriniz için hayat kurtarıcı olacaktır. Bu basit maddelere dikkat ettikten sonra bu güzel ve havanızı temizleyecek sukulentlerinizi ofisinizde ya da evinizde rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.